PA Football News Store
WesternPAFootball.net Scoreboard
 

Week 1 Master Schedule

Written by: on Thursday, August 31st, 2017

 

 

Thursday, August 31

Carrick (0-1) @ Perry Traditional Academy 07:00 PM  Notes: Cupples Stadium

Friday, September 1

District 5

Blacklick Valley (0-1) @ Windber (1-0) 07:00 PM
Central Cambria (0-1) @ Bedford (0-1) 07:00 PM
Chestnut Ridge (1-0) @ Musselman (WV) 07:00 PM
Conemaugh Township (0-1) @ North Star (1-0) 07:00 PM
Conemaugh Valley (0-1) @ Berlin-Brothersvalley (1-0) 07:00 PM
Forest Hills (1-0) @ Somerset Area (1-0) 07:00 PM
Meyersdale Area (0-1) @ Portage Area (1-0) 07:00 PM
Shade (0-1) @ Ferndale (1-0) 07:00 PM
Tussey Mountain (0-1) @ Everett (0-1) 07:00 PM
West Branch (0-1) @ Northern Bedford (1-0) 07:00 PM

District 6

Altoona Area (1-0) @ Norwin (0-1) 07:00 PM
Bellwood-Antis (1-0) @ Glendale (1-0) 07:00 PM
Bishop Carroll (0-1) @ Greater Johnstown (1-0) 07:00 PM
Blacklick Valley (0-1) @ Windber (1-0) 07:00 PM
Blairsville (0-1) @ Purchase Line (0-1) 07:00 PM
Cambria Heights (1-0) @ Bishop McCort (1-0) 07:00 PM
Central (6) (0-1) @ Tyrone (0-1) 07:00 PM
Central Cambria (0-1) @ Bedford (0-1) 07:00 PM
Claysburg-Kimmel (0-1) @ Williamsburg (0-1) 07:00 PM
Conemaugh Valley (0-1) @ Berlin-Brothersvalley (1-0) 07:00 PM
Forest Hills (1-0) @ Somerset Area (1-0) 07:00 PM
Homer-Center (1-0) @ Marion Center (0-1) 07:00 PM
Hughesville (0-1) @ Central Mountain (0-1) 07:00 PM
Huntingdon Area (1-0) @ Bellefonte (1-0) 07:00 PM
J.P. McCaskey @ State College Area 07:00 PM
Ligonier Valley (1-0) @ Saltsburg (0-1) 07:00 PM
Meyersdale Area (0-1) @ Portage Area (1-0) 07:00 PM
Moshannon Valley (0-1) @ Southern Huntingdon (1-0) 07:00 PM
Mount Union Area (0-1) @ Juniata Valley (1-0) 07:00 PM
Penn Cambria (0-1) @ Richland Township (0-1) 07:00 PM
Penns Manor (0-1) @ West Shamokin (1-0) 07:00 PM
Penns Valley (1-0) @ Clearfield Area (1-0) 07:00 PM
Philipsburg-Osceola (1-0) @ Bald Eagle Area (1-0) 07:00 PM  Notes: Alumni Stadium
Shade (0-1) @ Ferndale (1-0) 07:00 PM
United (1-0) @ Northern Cambria (1-0) 07:00 PM
West Branch (0-1) @ Northern Bedford (1-0) 07:00 PM
Williams Valley (1-0) @ Juniata (1-0) 07:00 PM
District 7
Albert Gallatin @ Belle Vernon Area 07:00 PM
Altoona Area (1-0) @ Norwin (0-1) 07:00 PM
Avella Area (0-1) @ West Greene (1-0) 07:00 PM
Beaver Falls @ Aliquippa (1-0) 07:00 PM
Brentwood (1-0) @ Serra Catholic (1-0) 07:00 PM
Brownsville (0-1) @ Bentworth (0-1) 07:00 PM
Burgettstown @ Frazier (0-1) 07:00 PM
Burrell (1-0) @ Hopewell (0-1) 07:00 PM
Butler @ Penn Hills (1-0) 07:00 PM
Carlynton @ Avonworth 07:00 PM
Central Valley (0-1) @ Ellwood City 07:00 PM
Charleroi (1-0) @ Washington 07:00 PM
Chartiers-Houston (0-1) @ Jeannette (1-0) 07:00 PM
Cornell @ Mapletown (0-1) 07:00 PM
Deer Lakes @ Apollo-Ridge (1-0) 07:00 PM
Derry Area (1-0) @ Elizabeth-Forward 07:00 PM
East Allegheny (0-1) @ South Allegheny 07:00 PM
Fort Cherry @ California (1-0) 07:00 PM
Greater Latrobe (0-1) @ Gateway (1-0) 07:00 PM
Hampton (0-1) @ Chartiers Valley (0-1) 07:00 PM
Hempfield (Youngwood) (1-0) @ Canon-McMillan (1-0) 07:00 PM
Highlands @ Ambridge (0-1) 07:00 PM
Imani Christian Academy (1-0) @ Greensburg Central Catholic (1-0) 07:00 PM
Jefferson-Morgan (1-0) @ Springdale (0-1) 07:00 PM
Kiski Area (0-1) @ Plum (0-1) 07:00 PM
Knoch @ Blackhawk 07:00 PM
Laurel Highlands (1-0) @ Indiana 07:00 PM
McGuffey (1-0) @ Quaker Valley (1-0) 07:00 PM
McKeesport Area @ Franklin Regional 07:00 PM
Monessen (0-1) @ Carmichaels 07:00 PM
Montour @ New Castle (0-1) 07:00 PM
Moon Area (1-0) @ Armstrong (1-0) 07:00 PM
Mount Pleasant Area (0-1) @ Waynesburg Central 07:00 PM
Neshannock (1-0) @ Cardinal Wuerl North Catholic (0-1) 07:00 PM
Northgate @ Our Lady of the Sacred Heart (0-1) 07:00 PM
Penn-Trafford (1-0) @ Connellsville (1-0) 07:00 PM
Penns Manor (0-1) @ West Shamokin (1-0) 07:00 PM
Pittsburgh Central Catholic (0-1) @ Shaler Area (0-1) 07:00 PM
Riverside (Ellwood City) @ Steel Valley 07:00 PM
Riverview @ Leechburg (0-1) 07:00 PM
Rochester @ Shenango 07:00 PM
Seton-LaSalle @ Shady Side Academy 07:00 PM
South Fayette (1-0) @ Mars Area (1-0) 07:00 PM
South Park @ Southmoreland 07:00 PM
South Side Area (1-0) @ New Brighton (0-1) 07:00 PM
Union Area (1-0) @ Sto-Rox 07:00 PM  Notes: Alumni Night
Valley @ Keystone Oaks 07:00 PM
West Allegheny @ Fox Chapel (0-1) 07:00 PM
Woodland Hills (0-1) @ Baldwin 07:00 PM
Yough (0-1) @ Bethlehem-Center 07:00 PM
Beaver Area (1-0) @ Freedom (1-0) 07:30 PM
Greensburg-Salem (0-1) @ Ringgold 07:30 PM
Mohawk Area @ Laurel (0-1) 07:30 PM
Mount Lebanon (1-0) @ Pine-Richland (1-0) 07:30 PM
North Allegheny (1-0) @ Bethel Park 07:30 PM
Seneca Valley @ Peters Township (1-0) 07:30 PM
Trinity (7) @ West Mifflin 07:30 PM
Uniontown (0-1) @ Thomas Jefferson 07:30 PM
Upper Saint Clair (0-1) @ North Hills (1-0) 07:30 PM
District 8
Brashear (1-0) @ Taylor Allderdice (0-1) 07:00 PM
District 9
Clarion Area @ Punxsutawney (0-1) 07:00 PM
Clarion-Limestone (1-0) @ Union/AC Valley (0-1) 07:00 PM
Coudersport (0-1) @ Bradford Area (1-0) 07:00 PM
Curwensville Area (1-0) @ Smethport Area (0-1) 07:00 PM
DuBois Area (0-1) @ Conneaut (1-0) 07:00 PM
Karns City (0-1) @ Brookville (1-0) 07:00 PM
Keystone @ Redbank Valley 07:00 PM
Moniteau @ Saint Marys 07:00 PM
Otto-Eldred (0-1) @ Kane Area (1-0) 07:00 PM
Penns Valley (1-0) @ Clearfield Area (1-0) 07:00 PM
Ridgway/Johnsonburg (1-0) @ Port Allegany (0-1) 07:00 PM
District 10
Cambridge Springs (1-0) @ Saegertown (0-1) 07:00 PM
Cochranton (0-1) @ Seneca (1-0) 07:00 PM
DuBois Area (0-1) @ Conneaut (1-0) 07:00 PM
Eisenhower (0-1) @ Fort LeBoeuf (1-0) 07:00 PM
Erie HS (1-0) @ Erie Cathedral Prep (1-0) 07:00 PM
Fairview (0-1) @ Titusville (0-1) 07:00 PM
Farrell (0-1) @ North East (1-0) 07:00 PM
Franklin (0-1) @ Oil City (1-0) 07:00 PM
General McLane (0-1) @ Meadville (0-1) 07:00 PM
Greenville (1-0) @ Slippery Rock (1-0) 07:00 PM
Grove City (1-0) @ Warren Area (0-1) 07:00 PM
Harbor Creek (1-0) @ Girard (0-1) 07:00 PM
Hickory (0-1) @ Mercer Area (1-0) 07:00 PM
Mercyhurst Prep (1-0) @ Corry Area (0-1) 07:00 PM
Northwestern (0-1) @ Iroquois (0-1) 07:00 PM
Reynolds (0-1) @ Sharon (0-1) 07:00 PM
Sharpsville (1-0) @ Lakeview (0-1) 07:00 PM
Union City Area (0-1) @ Maplewood (1-0) 07:00 PM
Wilmington Area (1-0) @ West Middlesex (0-1) 07:00 PM
Saturday, September 2
District 6
Bishop Guilfoyle (1-0) @ Westmont Hilltop (0-1) 02:00 PM
District 7
Summit Academy @ Western Beaver (1-0) 12:30 PM
Clairton @ Bishop Canevin 07:00 PM
Erie McDowell (0-1) @ St. Francis (NY) 07:00 PM
District 8
Fort Hill (MD) @ University Prep (0-1) 02:00 PM
District 9
Brockway (1-0) @ Sheffield Area (0-1) 01:30 PM
Cameron County (0-1) @ Elk County Catholic (1-0) 07:00 PM
District 10
Erie McDowell (0-1) @ St. Francis (NY) 07:00 PM

Follow WesternPAFootball.com on Twitter @WPAFootball


Leave a Reply