The Funding Zone
WesternPAFootball.net Scoreboard
 

WesternPAFootball.net Master Schedule for Oct 12-14

Written by: on Monday, October 9th, 2017

 

District 5

2017-10-13
Bedford (2-5) @ Somerset Area (2-5) 07:00 PM
Blacklick Valley (1-6) @ Conemaugh Township (1-6) 07:00 PM
Chestnut Ridge (6-1) @ Penns Valley (2-5) 07:00 PM
Conemaugh Valley (0-7) @ Meyersdale Area (3-4) 07:00 PM
Everett (1-6) @ Southern Huntingdon (6-1) 07:00 PM
Northern Bedford (6-1) @ Claysburg-Kimmel (4-3) 07:00 PM
Shade (3-4) @ Portage Area (6-1) 07:00 PM
Tussey Mountain (0-7) @ Glendale (3-4) 07:00 PM
Windber (6-1) @ Berlin-Brothersvalley (7-0) 07:00 PM

2017-10-14

North Star (3-4) @ Ferndale (5-2) 07:00 PM

District 6

2017-10-13
Bald Eagle Area (3-4) @ Clearfield Area (4-3) 07:00 PM
Bedford (2-5) @ Somerset Area (2-5) 07:00 PM
Bellefonte (6-1) @ Central (6) (5-2) 07:00 PM
Bellwood-Antis (7-0) @ Mount Union Area (6-1) 07:00 PM
Bishop Guilfoyle (7-0) @ Central Cambria (2-5) 07:00 PM
Bishop McCort (6-1) @ Greater Johnstown (6-1) 07:00 PM
Blacklick Valley (1-6) @ Conemaugh Township (1-6) 07:00 PM
Blairsville (1-6) @ Ligonier Valley (7-0) 07:00 PM
Cambria Heights (4-3) @ Bishop Carroll (1-6) 07:00 PM
Central Dauphin East (5-1) @ State College Area (5-1) 07:00 PM
Chestnut Ridge (6-1) @ Penns Valley (2-5) 07:00 PM
Conemaugh Valley (0-7) @ Meyersdale Area (3-4) 07:00 PM
Everett (1-6) @ Southern Huntingdon (6-1) 07:00 PM
Forest Hills (6-1) @ Penn Cambria (0-7) 07:00 PM
Halifax (3-4) @ Juniata (4-3) 07:00 PM
Homer-Center (6-1) @ West Shamokin (4-3) 07:00 PM
Juniata Valley (4-3) @ Moshannon Valley (2-5) 07:00 PM
Marion Center (1-6) @ Penns Manor (3-4) 07:00 PM
North Star (3-4) @ Ferndale (5-2) 07:00 PM
Northern Bedford (6-1) @ Claysburg-Kimmel (4-3) 07:00 PM
Philipsburg-Osceola (1-6) @ Huntingdon Area (7-0) 07:00 PM
Purchase Line (5-2) @ United (3-4) 07:00 PM
Saltsburg (1-6) @ Northern Cambria (4-3) 07:00 PM
Selinsgrove (6-1) @ Central Mountain (1-6) 07:00 PM
Shade (3-4) @ Portage Area (6-1) 07:00 PM
Tussey Mountain (0-7) @ Glendale (3-4) 07:00 PM
Tyrone (2-5) @ Hollidaysburg (4-3) 07:00 PM
Williamsburg (1-6) @ West Branch (1-6) 07:00 PM
Altoona Area (2-5) @ Pittsburgh Central Catholic (5-2) 07:30 PM
2017-10-14
Richland Township (3-4) @ Westmont Hilltop (3-4) 01:00 PM
Col-Mont Vo-Tech (1-6) @ Saint Joseph’s Catholic Academy (0-5) 01:30 PM  Notes: Memorial Field, State College

District 7

2017-10-13
Aliquippa (7-0) @ Quaker Valley (7-0) 07:00 PM
Ambridge (0-7) @ Mars Area (4-3) 07:00 PM
Apollo-Ridge (4-3) @ Keystone Oaks (4-2) 07:00 PM
Baldwin (1-5) @ Fox Chapel (3-4) 07:00 PM
Brownsville (1-6) @ Bethlehem-Center (5-1) 07:00 PM
Burgettstown (6-0) @ Charleroi (6-1) 07:00 PM
Burrell (1-6) @ Valley (1-5) 07:00 PM
Carlynton (0-5) @ Serra Catholic (4-3) 07:00 PM
Central Valley (4-3) @ Beaver Falls (1-5) 07:00 PM
Chartiers-Houston (0-7) @ Washington (6-0) 07:00 PM
Clairton (4-2) @ Leechburg (0-7) 07:00 PM
Cornell (0-6) @ Shenango (2-4) 07:00 PM
Deer Lakes (0-6) @ Laurel (1-6) 07:00 PM
East Allegheny (5-1) @ Steel Valley (5-0) 07:00 PM
Elizabeth-Forward (5-1) @ Southmoreland (0-6) 07:00 PM
Ellwood City (2-4) @ Derry Area (6-1) 07:00 PM
Fort Cherry (5-1) @ Mapletown (2-5) 07:00 PM
Freeport (5-1) @ Seton-LaSalle (6-0) 07:00 PM
Greater Latrobe (2-5) @ Franklin Regional (4-2) 07:00 PM
Greensburg Central Catholic (3-4) @ Jeannette (7-0) 07:00 PM
Homer-Center (6-1) @ West Shamokin (4-3) 07:00 PM
Imani Christian Academy (5-2) @ Frazier (1-6) 07:00 PM
Indiana (1-5) @ South Fayette (7-0) 07:00 PM
Jefferson-Morgan (3-4) @ Carmichaels (4-2) 07:00 PM
Kiski Area (1-6) @ Gateway (6-1) 07:00 PM
Knoch (2-4) @ New Castle (4-3) 07:00 PM
McGuffey (5-2) @ South Park (3-3) 07:00 PM
Monessen (2-5) @ West Greene (5-2) 07:00 PM
Moon Area (3-4) @ Woodland Hills (4-3) 07:00 PM
Our Lady of the Sacred Heart (5-2) @ Union Area (6-1) 07:00 PM
Penn Hills (5-2) @ Hempfield (Youngwood) (1-6) 07:00 PM
Plum (2-5) @ Connellsville (1-6) 07:00 PM
Riverside (Ellwood City) (5-1) @ Cardinal Wuerl North Catholic (5-2) 07:00 PM
Rochester (5-1) @ California (7-0) 07:00 PM
Shady Side Academy (4-2) @ Avonworth (2-4) 07:00 PM
South Allegheny (1-5) @ New Brighton (1-6) 07:00 PM
South Side Area (2-5) @ Neshannock (3-4) 07:00 PM
Thomas Jefferson (6-0) @ Belle Vernon Area (6-0) 07:00 PM
Tyrone (2-5) @ Hollidaysburg (4-3) 07:00 PM
Upper Saint Clair (6-1) @ McKeesport Area (5-1) 07:00 PM
Waynesburg Central (1-5) @ Bentworth (2-5) 07:00 PM
West Allegheny (5-1) @ Hampton (2-5) 07:00 PM  Notes: Homecoming
West Mifflin (4-2) @ Ringgold (3-3) 07:00 PM
Yough (1-6) @ Mount Pleasant Area (2-5) 07:00 PM
Albert Gallatin (1-5) @ Trinity (7) (3-3) 07:30 PM
Altoona Area (2-5) @ Pittsburgh Central Catholic (5-2) 07:30 PM
Armstrong (4-3) @ Penn-Trafford (7-0) 07:30 PM
Canon-McMillan (4-3) @ Bethel Park (5-1) 07:30 PM
Chartiers Valley (1-6) @ North Hills (3-4) 07:30 PM
Erie McDowell (4-3) @ Austintown Fitch (OH) 07:30 PM
Greensburg-Salem (3-4) @ Montour (5-1) 07:30 PM
Hopewell (3-4) @ Beaver Area (5-2) 07:30 PM
Laurel Highlands (3-4) @ Uniontown (0-7) 07:30 PM
Mohawk Area (4-2) @ Freedom (5-2) 07:30 PM
Mount Lebanon (5-2) @ Peters Township (5-2) 07:30 PM
North Allegheny (5-2) @ Seneca Valley (1-5) 07:30 PM
Norwin (3-4) @ Butler (2-4) 07:30 PM
Pine-Richland (7-0) @ Shaler Area (0-7) 07:30 PM
2017-10-14
Avella Area (0-7) @ Riverview (1-5) 12:00 PM
Northgate (2-4) @ Western Beaver (5-2) 12:30 PM
Sto-Rox (1-5) @ Summit Academy (2-4) 12:30 PM
Springdale (3-4) @ Bishop Canevin (2-4) 07:00 PM
Highlands (3-3) @ Blackhawk (2-4) 07:30 PM  Notes: At Geneva College

District 8

2017-10-12
Brashear (4-3) @ Erie HS (5-2) 07:00 PM
Perry Traditional Academy (1-5) @ University Prep (3-4) 07:00 PM  Notes: Cupples Stadium
2017-10-13
Carrick (0-7) @ Bridgeport (OH) 07:00 PM
Taylor Allderdice (4-3) @ Westinghouse (3-3) 07:00 PM

District 9

2017-10-13
Bald Eagle Area (3-4) @ Clearfield Area (4-3) 07:00 PM
Brockway (6-1) @ Bradford Area (5-2) 07:00 PM
Brookville (6-1) @ Union/AC Valley (0-6) 07:00 PM
Clarion-Limestone (3-4) @ Moniteau (2-4) 07:00 PM
Coudersport (4-3) @ Otto-Eldred (4-3) 07:00 PM
Curwensville Area (6-1) @ Elk County Catholic (2-5) 07:00 PM
Franklin (1-6) @ DuBois Area (2-5) 07:00 PM
Karns City (5-2) @ Clarion Area (6-0) 07:00 PM
Punxsutawney (3-4) @ Keystone (3-3) 07:00 PM
Ridgway/Johnsonburg (5-2) @ Kane Area (7-0) 07:00 PM
Saint Marys (0-5) @ Redbank Valley (3-3) 07:00 PM
2017-10-14
Cameron County (0-7) @ Port Allegany (1-6) 01:30 PM
Smethport Area (2-5) @ Sheffield Area (0-7) 01:30 PM

District 10

2017-10-12
Brashear (4-3) @ Erie HS (5-2) 07:00 PM
2017-10-13
Bishop Timon – St. Jude (NY) @ Erie Cathedral Prep (7-0) 07:00 PM
Cambridge Springs (6-1) @ Farrell (5-2) 07:00 PM  Notes: Senior Night
Cochranton (2-5) @ Union City Area (2-5) 07:00 PM
Fairview (3-4) @ Grove City (7-0) 07:00 PM
Fort LeBoeuf (4-3) @ General McLane (3-4) 07:00 PM
Franklin (1-6) @ DuBois Area (2-5) 07:00 PM
Girard (0-7) @ Conneaut (OH) (3-2) 07:00 PM
Greenville (5-2) @ Reynolds (3-4) 07:00 PM
Harbor Creek (6-1) @ Mercyhurst Prep (7-0) 07:00 PM
Hickory (4-3) @ Wilmington Area (7-0) 07:00 PM
Iroquois (5-2) @ Maplewood (4-3) 07:00 PM
Mercer Area (1-6) @ Eisenhower (1-6) 07:00 PM
Northwestern (4-3) @ North East (2-5) 07:00 PM
Oil City (2-5) @ Meadville (5-2) 07:00 PM
Seneca (7-0) @ Saegertown (0-7) 07:00 PM
Sharon (4-3) @ Lakeview (0-7) 07:00 PM
Slippery Rock (3-4) @ Sharpsville (4-3) 07:00 PM
Titusville (0-7) @ Corry Area (3-4) 07:00 PM
Warren Area (2-5) @ Conneaut (4-3) 07:00 PM
Erie McDowell (4-3) @ Austintown Fitch (OH) 07:30 PM
2017-10-14
Carey (OH) @ West Middlesex (1-6) 07:00 PM

Follow WesternPAFootball.com on Twitter @WPAFootball


Leave a Reply