PA Football News Store
WesternPAFootball.net Scoreboard
 

WesternPAFootball.net Master Schedule for Oct 20-23

Written by: on Monday, October 17th, 2016

 
HSFootballSchedules2016

District V

2016-10-21
Bedford (3-5) @ Cambria Heights (4-4) 07:00 PM
Berlin-Brothersvalley (7-1) @ Windber (3-5) 07:00 PM
Chestnut Ridge (5-3) @ Bellefonte (4-4) 07:00 PM
Conemaugh Township (7-1) @ Blacklick Valley (1-7) 07:00 PM
Everett (5-3) @ Williamsburg (5-3) 07:00 PM
Ferndale (3-5) @ North Star (1-7) 07:00 PM
Mount Union Area (5-3) @ Northern Bedford (5-3) 07:00 PM
Portage Area (6-2) @ Shade (4-4) 07:00 PM
Somerset Area (4-4) @ Penn Cambria (4-4) 07:00 PM
Tussey Mountain (1-7) @ Claysburg-Kimmel (2-6) 07:00 PM

2016-10-22
Meyersdale Area (6-2) @ Conemaugh Valley (2-6) 01:00 PM

District VI

2016-10-21
Bedford (3-5) @ Cambria Heights (4-4) 07:00 PM
Bellwood-Antis (7-1) @ Southern Huntingdon (4-4) 07:00 PM
Blairsville (6-2) @ Homer-Center (7-1) 07:00 PM
Central (6) (7-1) @ Huntingdon Area (4-4) 07:00 PM
Central Cambria (1-7) @ Bishop McCort (6-2) 07:00 PM
Chestnut Ridge (5-3) @ Bellefonte (4-4) 07:00 PM
Conemaugh Township (7-1) @ Blacklick Valley (1-7) 07:00 PM
Everett (5-3) @ Williamsburg (5-3) 07:00 PM
Ferndale (3-5) @ North Star (1-7) 07:00 PM
Greater Johnstown (8-0) @ Bishop Guilfoyle (8-0) 07:00 PM
Harrisburg (5-2) @ State College Area (7-0) 07:00 PM
Hollidaysburg (4-4) @ Central Mountain (3-5) 07:00 PM
Juniata Valley (5-3) @ Glendale (0-8) 07:00 PM
Marion Center (0-8) @ United (3-5) 07:00 PM
Mount Union Area (5-3) @ Northern Bedford (5-3) 07:00 PM
Nativity BVM (1-7) @ Saint Joseph’s Catholic Academy (2-4) 07:00 PM Notes: @Bishop Guilfoyle
Northern Cambria (5-3) @ West Shamokin (4-4) 07:00 PM
Philipsburg-Osceola (0-8) @ Clearfield Area (7-1) 07:00 PM
Portage Area (6-2) @ Shade (4-4) 07:00 PM
Purchase Line (3-5) @ Ligonier Valley (8-0) 07:00 PM
Richland Township (2-6) @ Forest Hills (4-4) 07:00 PM
Saltsburg (2-6) @ Penns Manor (2-6) 07:00 PM
Somerset Area (4-4) @ Penn Cambria (4-4) 07:00 PM
Tussey Mountain (1-7) @ Claysburg-Kimmel (2-6) 07:00 PM
Tyrone (4-4) @ Penns Valley (2-6) 07:00 PM
West Branch (2-6) @ Moshannon Valley (6-2) 07:00 PM
Altoona Area (2-6) @ Bethel Park (4-3) 07:30 PM

2016-10-22
Meyersdale Area (6-2) @ Conemaugh Valley (2-6) 01:00 PM
Bishop Carroll (0-8) @ Westmont Hilltop (4-4) 03:00 PM

District VII (WPIAL)

2016-10-21
Aliquippa (6-2) @ Central Valley (6-2) 07:00 PM Notes: Senior Night
Apollo-Ridge (5-3) @ Valley (5-2) 07:00 PM
Armstrong (7-1) @ Connellsville (1-7) 07:00 PM
Beaver Area (6-1) @ Mount Pleasant Area (6-2) 07:00 PM Notes: Senior Night
Blackhawk (5-2) @ Montour (3-4) 07:00 PM
Brownsville (0-8) @ Leechburg (0-8) 07:00 PM
Burgettstown (4-3) @ Washington (7-0) 07:00 PM Notes: pink out
Burrell (2-6) @ East Allegheny (5-3) 07:00 PM
Carlynton (2-5) @ Brentwood (6-1) 07:00 PM
Charleroi (4-4) @ Bethlehem-Center (2-5) 07:00 PM
Chartiers Valley (2-6) @ Fox Chapel (3-5) 07:00 PM Notes: Homecoming
Elizabeth-Forward (4-3) @ South Park (3-4) 07:00 PM
Ellwood City (0-7) @ Riverside (Ellwood City) (5-2) 07:00 PM
Fort Cherry (7-0) @ Carmichaels (6-1) 07:00 PM
Frazier (4-4) @ Bentworth (4-4) 07:00 PM
Freeport (4-3) @ Keystone Oaks (6-1) 07:00 PM
Gateway (6-2) @ McKeesport Area (6-1) 07:00 PM
General McLane (5-3) @ Erie McDowell (7-1) 07:00 PM
Greater Latrobe (0-8) @ Plum (1-6) 07:00 PM Notes: Senior Night
Greensburg Central Catholic (2-6) @ Bishop Canevin (5-2) 07:00 PM
Hollidaysburg (4-4) @ Central Mountain (3-5) 07:00 PM
Hopewell (5-3) @ Beaver Falls (6-1) 07:00 PM Notes: @ Geneva College
Indiana (3-4) @ Mars Area (6-2) 07:00 PM
Jeannette (8-0) @ Mapletown (4-4) 07:00 PM
Jefferson-Morgan (1-7) @ California (4-4) 07:00 PM
Knoch (1-6) @ Ambridge (0-7) 07:00 PM
Laurel (5-3) @ New Brighton (2-5) 07:00 PM
McGuffey (4-4) @ Chartiers-Houston (6-2) 07:00 PM Notes: Senior Night
Monessen (1-7) @ Avella Area (1-7) 07:00 PM Notes: Senior Night
Moon Area (2-5) @ Baldwin (2-5) 07:00 PM Notes: Senior Night
North Allegheny (6-2) @ Hempfield (Youngwood) (4-4) 07:00 PM Notes: Senior Night
North Hills (5-3) @ Franklin Regional (5-2) 07:00 PM Notes: Senior Night
Northern Cambria (5-3) @ West Shamokin (4-4) 07:00 PM
Penn-Trafford (5-3) @ Kiski Area (4-4) 07:00 PM Notes: Senior Night
Rochester (7-0) @ Union Area (3-5) 07:00 PM
Serra Catholic (5-3) @ Steel Valley (7-0) 07:00 PM
Seton-LaSalle (5-2) @ Quaker Valley (3-4) 07:00 PM Notes: Senior Night
Shady Side Academy (0-7) @ Deer Lakes (1-6) 07:00 PM
Shenango (3-4) @ Our Lady of the Sacred Heart (5-2) 07:00 PM
South Allegheny (1-7) @ Avonworth (3-4) 07:00 PM
South Fayette (8-0) @ Highlands (3-4) 07:00 PM
South Side Area (2-5) @ Cardinal Wuerl North Catholic (4-3) 07:00 PM Notes: Homecoming
Southmoreland (1-6) @ Yough (3-4) 07:00 PM Notes: Senior Night
Sto-Rox (5-3) @ Cornell (0-7) 07:00 PM Notes: Senior Night
Upper Saint Clair (5-2) @ Hampton (0-8) 07:00 PM
Vincentian Academy (0-8) @ Mohawk Area (0-7) 07:00 PM
Waynesburg Central (0-7) @ Derry Area (8-0) 07:00 PM
West Allegheny (7-0) @ Woodland Hills (7-1) 07:00 PM
Western Beaver (3-5) @ West Greene (3-5) 07:00 PM
Albert Gallatin (0-7) @ Uniontown (1-7) 07:30 PM Notes: Senior Night-Fall Sports
Altoona Area (2-6) @ Bethel Park (4-3) 07:30 PM
Canon-McMillan (3-5) @ Peters Township (3-5) 07:30 PM
Greensburg-Salem (3-5) @ Trinity (7) (3-4) 07:30 PM
Laurel Highlands (0-8) @ Thomas Jefferson (7-0) 07:30 PM
Neshannock (7-1) @ Freedom (3-5) 07:30 PM Notes: Senior Night
Norwin (5-3) @ Pittsburgh Central Catholic (7-1) 07:30 PM
Penn Hills (4-4) @ Mount Lebanon (5-3) 07:30 PM
Pine-Richland (5-3) @ Butler (2-5) 07:30 PM
Ringgold (5-2) @ New Castle (5-3) 07:30 PM
Shaler Area (0-8) @ Seneca Valley (4-3) 07:30 PM Notes: Pink Night/Youth Night
West Mifflin (7-1) @ Belle Vernon Area (6-1) 07:30 PM

2016-10-22
Clairton (7-0) @ Riverview (3-4) 12:00 PM
Northgate (6-1) @ Summit Academy (2-5) 12:30 PM
Springdale (4-4) @ Imani Christian Academy (2-5) 01:30 PM Notes: @Graham Field, Wilkinsburg

District VIII

2016-10-20
Brashear (3-4) @ University Prep (3-4) 07:00 PM

2016-10-21
Carrick (0-7) @ Westinghouse (4-3) 03:30 PM
Perry Traditional Academy (2-5) @ Taylor Allderdice (2-6) 07:00 PM

District IX

2016-10-21
Brockway (8-0) @ Kane Area (8-0) 07:00 PM
Brookville (2-5) @ Saint Marys (5-2) 07:00 PM
Clarion Area (6-1) @ Union/AC Valley (2-5) 07:00 PM Notes: @ Union
Clarion-Limestone (5-2) @ Keystone (0-8) 07:00 PM
Coudersport (4-4) @ Port Allegany (0-8) 07:00 PM
Curwensville Area (4-4) @ Bradford Area (3-5) 07:00 PM Notes: Senior Night
Karns City (7-1) @ Moniteau (3-4) 07:00 PM
Philipsburg-Osceola (0-8) @ Clearfield Area (7-1) 07:00 PM
Punxsutawney (2-5) @ Redbank Valley (3-4) 07:00 PM
Smethport Area (3-5) @ Otto-Eldred (4-4) 07:00 PM

2016-10-22
Cameron County (1-7) @ Sheffield Area (1-7) 01:30 PM
Ridgway/Johnsonburg (6-2) @ Elk County Catholic (6-2) 07:00 PM Notes: @ Saint Marys High School

District X

2016-10-21
Cambridge Springs (3-5) @ Youngsville (1-7) 07:00 PM
Cochranton (6-2) @ Farrell (5-3) 07:00 PM
Conneaut (4-4) @ Franklin (4-4) 07:00 PM
Conneaut (OH) (5-1) @ Fairview (3-5) 07:00 PM
Corry Area (5-3) @ Harbor Creek (1-7) 07:00 PM
Erie Cathedral Prep (8-0) @ Erie East (1-7) 07:00 PM
Erie Central Tech (4-4) @ Maplewood (5-3) 07:00 PM
Erie Strong Vincent (3-5) @ Fort LeBoeuf (6-2) 07:00 PM
General McLane (5-3) @ Erie McDowell (7-1) 07:00 PM
Hickory (8-0) @ Reynolds (4-4) 07:00 PM
Lakeview (1-7) @ Mercyhurst Prep (5-3) 07:00 PM
Meadville (6-2) @ Grove City (8-0) 07:00 PM
Mercer Area (0-8) @ Greenville (4-4) 07:00 PM
North East (3-5) @ Iroquois (8-0) 07:00 PM Notes: Homecoming
Northwestern (1-7) @ Seneca (5-3) 07:00 PM
Saegertown (0-8) @ Eisenhower (4-4) 07:00 PM
Sharon (6-2) @ Sharpsville (5-3) 07:00 PM Notes: Senior Night
Slippery Rock (3-5) @ Wilmington Area (7-1) 07:00 PM
Titusville (7-1) @ Girard (2-6) 07:00 PM
Warren Area (1-7) @ Oil City (1-7) 07:00 PM
West Middlesex (5-3) @ Union City Area (2-6) 07:00 PM

Follow WesternPAFootball.com on Twitter @WPAFootball


Leave a Reply