The Funding Zone
WesternPAFootball.net Scoreboard
 

WesternPAFootball.net Master Schedule for Oct. 26-28, 2017

Written by: on Monday, October 23rd, 2017

 

District 5

2017-10-27
Bellwood-Antis (9-0) @ Northern Bedford (8-1) 07:00 PM
Chestnut Ridge (8-1) @ Tyrone (3-6) 07:00 PM
Conemaugh Township (1-8) @ Saltsburg (1-8) 07:00 PM  Notes: Appalachian Bowl Cross-Over
Forest Hills (8-1) @ Bedford (3-6) 07:00 PM
Juniata Valley (6-3) @ Everett (2-7) 07:00 PM
North Star (3-6) @ Marion Center (2-7) 07:00 PM  Notes: Appalachian Bowl Cross-Over
Shade (4-5) @ Purchase Line (5-4) 07:00 PM  Notes: Appalachian Bowl Cross-Over
West Branch (3-6) @ Tussey Mountain (1-8) 07:00 PM
2017-10-28
Berlin-Brothersvalley (9-0) @ Ligonier Valley (9-0) 07:00 PM  Notes: Appalachian Bowl
Meyersdale Area (4-5) @ West Shamokin (4-5) 07:00 PM  Notes: Appalachian Bowl Cross-Over
Somerset Area (3-6) @ Bishop Guilfoyle (9-0) 07:00 PM  Notes: Mansion Park

District 6

2017-10-27
Bellefonte (7-2) @ Bald Eagle Area (4-5) 07:00 PM
Bellwood-Antis (9-0) @ Northern Bedford (8-1) 07:00 PM
Bishop Carroll (1-8) @ Richland Township (3-6) 07:00 PM
Blacklick Valley (3-6) @ United (4-5) 07:00 PM
Chambersburg (0-8) @ State College Area (6-2) 07:00 PM
Chestnut Ridge (8-1) @ Tyrone (3-6) 07:00 PM
Conemaugh Township (1-8) @ Saltsburg (1-8) 07:00 PM  Notes: Appalachian Bowl Cross-Over
Conemaugh Valley (0-9) @ Blairsville (1-8) 07:00 PM  Notes: Appalachian Bowl Cross-Over
Eastern York (2-6) @ Central (6) (6-3) 07:00 PM
Ferndale (6-3) @ Penns Manor (5-4) 07:00 PM  Notes: Appalachian Bowl Cross-Over
Forest Hills (8-1) @ Bedford (3-6) 07:00 PM
Glendale (3-6) @ Southern Huntingdon (7-2) 07:00 PM
Greater Johnstown (7-2) @ Cambria Heights (6-3) 07:00 PM
Hollidaysburg (6-3) @ DuBois Area (3-6) 07:00 PM
Huntingdon Area (8-1) @ Warren Area (2-7) 07:00 PM
Juniata Valley (6-3) @ Everett (2-7) 07:00 PM
Moshannon Valley (2-7) @ Williamsburg (1-8) 07:00 PM
Mount Union Area (6-3) @ Claysburg-Kimmel (5-4) 07:00 PM
North Star (3-6) @ Marion Center (2-7) 07:00 PM  Notes: Appalachian Bowl Cross-Over
Penn Cambria (0-9) @ Bishop McCort (7-2) 07:00 PM
Portage Area (8-1) @ Homer-Center (8-1) 07:00 PM  Notes: Appalachian Bowl Cross-Over
Seneca Valley (2-6) @ Altoona Area (2-7) 07:00 PM
Shade (4-5) @ Purchase Line (5-4) 07:00 PM  Notes: Appalachian Bowl Cross-Over
West Branch (3-6) @ Tussey Mountain (1-8) 07:00 PM
2017-10-28
Central Cambria (2-7) @ Westmont Hilltop (5-4) 01:00 PM
Berlin-Brothersvalley (9-0) @ Ligonier Valley (9-0) 07:00 PM  Notes: Appalachian Bowl
Meyersdale Area (4-5) @ West Shamokin (4-5) 07:00 PM  Notes: Appalachian Bowl Cross-Over
Somerset Area (3-6) @ Bishop Guilfoyle (9-0) 07:00 PM  Notes: Mansion Park

District 7

2017-10-27
Aliquippa (9-0) @ Hopewell (4-5) 07:00 PM
Armstrong (5-4) @ Kiski Area (1-8) 07:00 PM
Beaver Area (7-2) @ Beaver Falls (1-7) 07:00 PM
Blackhawk (2-6) @ New Castle (6-3) 07:00 PM  Notes: Senior Night
Brentwood (5-3) @ Steel Valley (7-0) 07:00 PM
Burgettstown (6-2) @ Elizabeth-Forward (6-2) 07:00 PM
Burrell (1-8) @ Deer Lakes (1-7) 07:00 PM
Charleroi (8-1) @ Brownsville (2-7) 07:00 PM
Chartiers Valley (1-8) @ Baldwin (1-7) 07:00 PM
Connellsville (1-8) @ Greater Latrobe (3-6) 07:00 PM
Ellwood City (2-6) @ Quaker Valley (8-1) 07:00 PM
Fort Cherry (6-2) @ Jefferson-Morgan (3-6) 07:00 PM
Fox Chapel (5-4) @ Plum (3-6) 07:00 PM
Frazier (2-7) @ Chartiers-Houston (0-9) 07:00 PM
Freeport (6-2) @ Valley (3-5) 07:00 PM
Gateway (8-1) @ Franklin Regional (6-2) 07:00 PM
Greensburg Central Catholic (3-6) @ Springdale (4-5) 07:00 PM
Hollidaysburg (6-3) @ DuBois Area (3-6) 07:00 PM
Indiana (1-7) @ Highlands (4-4) 07:00 PM
Jeannette (9-0) @ Clairton (6-2) 07:00 PM
Laurel (2-7) @ Carlynton (0-7) 07:00 PM
Mapletown (2-7) @ Monessen (2-7) 07:00 PM
Mars Area (6-3) @ Knoch (3-5) 07:00 PM
McGuffey (6-3) @ Derry Area (8-1) 07:00 PM
Neshannock (5-4) @ Mohawk Area (5-2) 07:00 PM
New Brighton (2-7) @ Riverside (Ellwood City) (6-2) 07:00 PM
North Hills (4-5) @ Hampton (2-7) 07:00 PM  Notes: Senior Night
Northgate (2-6) @ Cornell (0-8) 07:00 PM
Norwin (4-5) @ Hempfield (Youngwood) (1-8) 07:00 PM
Penn Hills (7-2) @ Pittsburgh Central Catholic (7-2) 07:00 PM
Penn-Trafford (9-0) @ McKeesport Area (6-2) 07:00 PM
Seneca Valley (2-6) @ Altoona Area (2-7) 07:00 PM
Serra Catholic (5-4) @ East Allegheny (6-2) 07:00 PM
Seton-LaSalle (7-1) @ Keystone Oaks (5-3) 07:00 PM
Shady Side Academy (6-2) @ Central Valley (5-4) 07:00 PM
Shaler Area (0-9) @ Peters Township (6-3) 07:00 PM
Shenango (3-5) @ Union Area (6-3) 07:00 PM
South Allegheny (1-7) @ Apollo-Ridge (4-5) 07:00 PM
South Fayette (9-0) @ Montour (7-1) 07:00 PM
South Park (5-3) @ Yough (2-7) 07:00 PM
Southmoreland (0-8) @ Mount Pleasant Area (3-6) 07:00 PM
Sto-Rox (3-5) @ Our Lady of the Sacred Heart (7-2) 07:00 PM
Summit Academy (3-5) @ Avella Area (1-8) 07:00 PM
Washington (8-0) @ Bethlehem-Center (6-2) 07:00 PM
Waynesburg Central (1-7) @ South Side Area (2-7) 07:00 PM
West Allegheny (7-1) @ Moon Area (4-5) 07:00 PM
West Greene (7-2) @ California (9-0) 07:00 PM
Woodland Hills (5-4) @ Upper Saint Clair (7-2) 07:00 PM
Albert Gallatin (2-6) @ Laurel Highlands (4-5) 07:30 PM
Belle Vernon Area (8-0) @ Ambridge (0-9) 07:30 PM
Bethel Park (7-1) @ Mount Lebanon (6-3) 07:30 PM
Canon-McMillan (4-5) @ Butler (2-6) 07:30 PM
Cardinal Wuerl North Catholic (7-2) @ Freedom (5-4) 07:30 PM
Pine-Richland (9-0) @ North Allegheny (7-2) 07:30 PM  Notes: Senior Night
Ringgold (3-5) @ Trinity (7) (5-3) 07:30 PM
Uniontown (0-9) @ Greensburg-Salem (3-6) 07:30 PM
West Mifflin (5-3) @ Thomas Jefferson (7-1) 07:30 PM
Western Beaver (6-3) @ Rochester (6-2) 07:30 PM
2017-10-28
Bentworth (3-6) @ Riverview (2-6) 12:00 PM
Leechburg (0-9) @ Imani Christian Academy (7-2) 01:30 PM
Carmichaels (6-2) @ Bishop Canevin (3-5) 07:00 PM

District 8

2017-10-26
University Prep (4-5) @ Brashear (4-4) 07:00 PM  Notes: City League Semifinal @ Cupples
2017-10-27
Taylor Allderdice (5-4) @ Westinghouse (5-3) 07:00 PM  Notes: City League Semifinal

District 9

2017-10-27
Brookville (8-1) @ Keystone (3-4) 07:00 PM
Clarion Area (8-0) @ Saint Marys (0-7) 07:00 PM
Clarion-Limestone (4-4) @ Punxsutawney (4-5) 07:00 PM
Clearfield Area (5-4) @ Karns City (6-3) 07:00 PM
Hollidaysburg (6-3) @ DuBois Area (3-6) 07:00 PM
Otto-E @ Kane Area (9-0) 07:00 PM
Philipsburg-Osceola (1-8) @ Curwensville Area (7-2) 07:00 PM
Redbank Valley (5-3) @ Moniteau (2-6) 07:00 PM
Union/AC Valley (0-8) @ Ridgway/Johnsonburg (6-3) 07:00 PM
2017-10-28
Eisenhower (3-6) @ Sheffield Area (0-9) 01:30 PM

District 10

2017-10-26
West Middlesex (1-8) @ Cochranton (2-7) 07:00 PM  Notes: D10 1A QF @ Wilmington
2017-10-27
Huntingdon Area (8-1) @ Warren Area (2-7) 07:00 PM
Lakeview (0-9) @ Crestview (OH) 07:00 PM
Meadville (6-3) @ Conneaut (6-3) 07:00 PM  Notes: D10 5A QF At Edinboro
Maplewood (5-4) @ Girard (1-8) 07:00 PM
Saegertown (0-9) @ Mercer Area (1-8) 07:00 PM
Canton (OH) Central Catholic @ Oil City (3-6) 07:00 PM
Sharpsville (5-4) @ South Range (OH) 07:00 PM
Titusville (0-9) @ Franklin (1-8) 07:00 PM
2017-10-28
West Toronto Prep @ Erie HS (7-2) 012:00 PM  Notes: Veterans Stadium, Erie
Eisenhower (3-6) @ Sheffield Area (0-9) 01:30 PM
Corry Area (4-5) @ Hickory (4-5) 07:00 PM  Notes: D10 3A QF @ Greenville HS
Slippery Rock (3-6) @ Harbor Creek (7-2) 07:00 PM  Notes: D10 3A QF @ Fairview HS
St. Joseph’s (NY) @ Erie McDowell (5-4) 01:00 PM
Cathedral Prep @ Canisius (N.Y.), 1 p.m.

Follow WesternPAFootball.com on Twitter @WPAFootball


Leave a Reply