The Funding Zone
WesternPAFootball.net Scoreboard
 

WesternPAFootball.net Master Schedule for Oct. 5-7, 2017

Written by: on Monday, October 2nd, 2017

 

District 5

2017-10-06
Conemaugh Township (1-5) @ Meyersdale Area (2-4) 07:00 PM
Everett (1-5) @ Mount Union Area (5-1) 07:00 PM
Greater Johnstown (5-1) @ Bedford (2-4) 07:00 PM
Mountain Ridge (MD) @ Chestnut Ridge (5-1) 07:00 PM
North Star (3-3) @ Windber (5-1) 07:00 PM
Northern Bedford (5-1) @ Williamsburg (1-5) 07:00 PM
Portage Area (6-0) @ Berlin-Brothersvalley (6-0) 07:00 PM
Shade (2-4) @ Blacklick Valley (1-5) 07:00 PM
Somerset Area (1-5) @ Richland Township (3-3) 07:00 PM
Tussey Mountain (0-6) @ Southern Huntingdon (5-1) 07:00 PM

District 6

2017-10-06
Central (6) (4-2) @ Philipsburg-Osceola (1-5) 07:00 PM
Central Cambria (2-4) @ Forest Hills (5-1) 07:00 PM
Claysburg-Kimmel (4-2) @ Juniata Valley (4-2) 07:00 PM
Everett (1-5) @ Mount Union Area (5-1) 07:00 PM
Glendale (1-5) @ Moshannon Valley (2-4) 07:00 PM
Greater Johnstown (5-1) @ Bedford (2-4) 07:00 PM
Hempfield (Youngwood) (1-5) @ Altoona Area (1-5) 07:00 PM
Hollidaysburg (3-3) @ Taylor Allderdice (4-2) 07:00 PM Notes: Senior Night
Huntingdon Area (6-0) @ Bald Eagle Area (3-3) 07:00 PM
Ligonier Valley (6-0) @ Homer-Center (6-0) 07:00 PM
Northern Bedford (5-1) @ Williamsburg (1-5) 07:00 PM
Northern Cambria (3-3) @ Marion Center (1-5) 07:00 PM
Penn Cambria (0-6) @ Cambria Heights (3-3) 07:00 PM
Penns Manor (2-4) @ Purchase Line (5-1) 07:00 PM
Penns Valley (2-4) @ Bellefonte (5-1) 07:00 PM Notes: Senior Night
Portage Area (6-0) @ Berlin-Brothersvalley (6-0) 07:00 PM
Shade (2-4) @ Blacklick Valley (1-5) 07:00 PM
Shamokin (1-5) @ Central Mountain (0-6) 07:00 PM
Shippensburg Area (3-2) @ Mifflin County (0-5) 07:00 PM
Somerset Area (1-5) @ Richland Township (3-3) 07:00 PM
Tussey Mountain (0-6) @ Southern Huntingdon (5-1) 07:00 PM
Tyrone (2-4) @ Clearfield Area (3-3) 07:00 PM
United (2-4) @ Blairsville (1-5) 07:00 PM
West Branch (1-5) @ Bellwood-Antis (6-0) 07:00 PM
West Shamokin (3-3) @ Saltsburg (1-5) 07:00 PM
Westmont Hilltop (3-3) @ Bishop McCort (5-1) 07:00 PM

2017-10-07
Ferndale (4-2) @ Conemaugh Valley (0-6) 01:00 PM
Bishop Carroll (1-5) @ Bishop Guilfoyle (6-0) 07:00 PM Notes: Mansion Park

District 7

2017-10-06
Apollo-Ridge (4-2) @ Freeport (4-1) 07:00 PM
Armstrong (3-3) @ Greater Latrobe (2-4) 07:00 PM
Avonworth (2-3) @ East Allegheny (4-1) 07:00 PM
Beaver Area (4-2) @ Ellwood City (2-3) 07:00 PM
Beaver Falls (1-4) @ Quaker Valley (6-0) 07:00 PM
Bentworth (2-4) @ Washington (5-0) 07:00 PM
Blackhawk (1-4) @ Ambridge (0-6) 07:00 PM
Brentwood (3-3) @ South Allegheny (1-4) 07:00 PM
Burgettstown (5-0) @ Bethlehem-Center (5-0) 07:00 PM
Carlynton (0-4) @ Steel Valley (4-0) 07:00 PM
Carmichaels (4-1) @ California (6-0) 07:00 PM
Charleroi (5-1) @ Chartiers-Houston (0-6) 07:00 PM
Clairton (4-1) @ Aliquippa (6-0) 07:00 PM Notes: Homecoming
Connellsville (1-5) @ Baldwin (0-5) 07:00 PM
Derry Area (5-1) @ Mount Pleasant Area (2-4) 07:00 PM
Elizabeth-Forward (4-1) @ Yough (1-5) 07:00 PM
Erie HS (5-1) @ Erie McDowell (3-3) 07:00 PM
Fort Cherry (4-1) @ Avella Area (0-6) 07:00 PM
Frazier (0-6) @ Brownsville (1-5) 07:00 PM
Gateway (5-1) @ Plum (2-4) 07:00 PM
Hampton (2-4) @ Fox Chapel (2-4) 07:00 PM
Hempfield (Youngwood) (1-5) @ Altoona Area (1-5) 07:00 PM
Hollidaysburg (3-3) @ Taylor Allderdice (4-2) 07:00 PM Notes: Senior Night
Hopewell (3-3) @ Central Valley (3-3) 07:00 PM
Indiana (1-4) @ Knoch (1-4) 07:00 PM
Jeannette (6-0) @ Springdale (3-3) 07:00 PM
Keystone Oaks (3-2) @ Burrell (1-5) 07:00 PM
Laurel (1-5) @ Cardinal Wuerl North Catholic (4-2) 07:00 PM
Laurel Highlands (2-4) @ West Mifflin (4-1) 07:00 PM
Leechburg (0-6) @ West Greene (4-2) 07:00 PM
Mapletown (2-4) @ Jefferson-Morgan (2-4) 07:00 PM
Mars Area (4-2) @ Thomas Jefferson (5-0) 07:00 PM
McKeesport Area (4-1) @ Kiski Area (1-5) 07:00 PM
Monessen (1-5) @ Northgate (2-3) 07:00 PM Notes: JC Stone Field
Montour (4-1) @ Highlands (3-2) 07:00 PM
Moon Area (3-3) @ Chartiers Valley (0-6) 07:00 PM
Neshannock (3-3) @ Riverside (Ellwood City) (4-1) 07:00 PM
New Brighton (1-5) @ Mohawk Area (3-2) 07:00 PM
North Hills (3-3) @ Woodland Hills (3-3) 07:00 PM
Norwin (3-3) @ Mount Lebanon (4-2) 07:00 PM
Penn-Trafford (6-0) @ Franklin Regional (4-1) 07:00 PM
Riverview (1-4) @ Greensburg Central Catholic (2-4) 07:00 PM
Rochester (5-0) @ Our Lady of the Sacred Heart (4-2) 07:00 PM
Serra Catholic (4-2) @ Fort Hill (MD) 07:00 PM
Seton-LaSalle (5-0) @ Deer Lakes (0-5) 07:00 PM
Shaler Area (0-6) @ Canon-McMillan (3-3) 07:00 PM
South Fayette (6-0) @ New Castle (4-2) 07:00 PM
South Park (2-3) @ Waynesburg Central (1-4) 07:00 PM
Southmoreland (0-5) @ McGuffey (4-2) 07:00 PM
Trinity (7) (3-2) @ Belle Vernon Area (5-0) 07:00 PM
Union Area (5-1) @ Cornell (0-5) 07:00 PM
Upper Saint Clair (5-1) @ West Allegheny (5-0) 07:00 PM
West Shamokin (3-3) @ Saltsburg (1-5) 07:00 PM
Western Beaver (5-1) @ Sto-Rox (0-5) 07:00 PM
Bethel Park (4-1) @ Seneca Valley (1-4) 07:30 PM
Butler (2-3) @ Pittsburgh Central Catholic (4-2) 07:30 PM
Greensburg-Salem (2-4) @ Albert Gallatin (1-4) 07:30 PM
Penn Hills (5-1) @ North Allegheny (4-2) 07:30 PM Notes: Homecoming/Hall of Fame
Peters Township (5-1) @ Pine-Richland (6-0) 07:30 PM
Ringgold (2-3) @ Uniontown (0-6) 07:30 PM

2017-10-07
Shenango (2-3) @ Summit Academy (1-4) 12:30 PM
Bishop Canevin (2-3) @ Imani Christian Academy (4-2) 01:30 PM
Valley (1-4) @ Shady Side Academy (3-2) 03:00 PM
South Side Area (2-4) @ Freedom (4-2) 06:00 PM

District 8

2017-10-05
Carrick (0-6) @ Brashear (3-3) 07:00 PM

2017-10-06
Westinghouse (3-2) @ University Prep (2-4) 03:30 PM
Hollidaysburg (3-3) @ Taylor Allderdice (4-2) 07:00 PM  Notes: Senior Night

District 9

2017-10-05
Clarion Area (5-0) @ Redbank Valley (3-2) 07:00 PM

2017-10-06
Clarion-Limestone (3-3) @ Karns City (4-2) 07:00 PM
Coudersport (3-3) @ Smethport Area (2-4) 07:00 PM
DuBois Area (2-4) @ Grove City (6-0) 07:00 PM
Kane Area (6-0) @ Bradford Area (5-1) 07:00 PM
Keystone (2-3) @ Saint Marys (0-4) 07:00 PM
Moniteau (2-3) @ Brookville (5-1) 07:00 PM
Otto-Eldred (3-3) @ Cameron County (0-6) 07:00 PM  Notes: Homecoming
Ridgway/Johnsonburg (5-1) @ Curwensville Area (5-1) 07:00 PM
Sheffield Area (0-6) @ Port Allegany (0-6) 07:00 PM
Tyrone (2-4) @ Clearfield Area (3-3) 07:00 PM
Union/AC Valley (0-5) @ Punxsutawney (2-4) 07:00 PM
Elk County Catholic (2-4) @ Brockway (5-1) 07:30 PM

District 10

2017-10-06
Cambridge Springs (6-0) @ Union City Area (1-5) 07:00 PM
Conneaut (3-3) @ Oil City (2-4) 07:00 PM
Conneaut (OH) (3-1) @ Harbor Creek (5-1) 07:00 PM
Corry Area (2-4) @ Girard (0-6) 07:00 PM
DuBois Area (2-4) @ Grove City (6-0) 07:00 PM
Erie HS (5-1) @ Erie McDowell (3-3) 07:00 PM
Fort LeBoeuf (4-2) @ Farrell (4-2) 07:00 PM  Notes: Homecoming
Lakeview (0-6) @ Slippery Rock (2-4) 07:00 PM
Maplewood (3-3) @ Eisenhower (1-5) 07:00 PM
Meadville (4-2) @ Franklin (1-5) 07:00 PM
Mercer Area (1-5) @ Reynolds (2-4) 07:00 PM
Mercyhurst Prep (6-0) @ Fairview (3-3) 07:00 PM
North East (2-4) @ Seneca (6-0) 07:00 PM
Northwestern (4-2) @ General McLane (2-4) 07:00 PM
Saegertown (0-6) @ Iroquois (4-2) 07:00 PM
Sharpsville (4-2) @ Hickory (3-3) 07:00 PM
Warren Area (1-5) @ Titusville (0-6) 07:00 PM
West Middlesex (0-6) @ Cochranton (2-4) 07:00 PM
Wilmington Area (6-0) @ Greenville (5-1) 07:00 PM

Follow WesternPAFootball.com on Twitter @WPAFootball


Leave a Reply